Yurtdışı Eğitimde Ülke ve Okul Seçimi Nasıl Olmalı? HaberlerKategori: »

-Okul ve Ülke Seçimi
-Kayıt işlemleri ve proseduru
-Vize Başvurusu
-Vize Alımı Sonrası
-Son Hazırlıklar
-Yolculuk
-Varış
-İlk Gün
-Ulaşım ve Haberleşme

Konaklama sırasında dikkat edilecek hususlar:

-Cep Harçlıgı
-Sağlık ve sigorta
-Okul ve Vize uzatma
-Part time çalışma imkanları
-Kursla ilgili problemler ve çözümü
-Kurs bitimi
-Sertifika alma, konaklamadan ayrılma, transfer

Yurtdışı Eğitimde Sıkça Sorulan Sorular - Yurtdışında Karşılaşacağınız Problemler Nelerdir ?

Ülke ve Okul Seçimi
Ülke ve okul seçiminde size yardımcı olacak etkenleri, danışmanlarımız ile beraber   belirleyebilir ve size uygun programları tespit edebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak  olan broşürlerimizi incelemeyi ve web sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

Kayıt İşlemleri ve Prosedürler
Eğitim alacağınız okuldan kayıt verdiğiniz tarihten itibaren en geç 3 gün içersinde kabul mektupu gelmektedir. Bu andan itibaren yapılacak herhangi bir kurs iptalinde depozitolar    iade edilmez. Alınan depozitolar minimum miktarlar olup bazı okulların istediği miktar daha  fazla olabilir. Bu durumdan danışmanlarımız sizi haberdar edeceklerdir.

Kayıt yaptırdığınız programa başlangıç tarihinde elinizde olmayan sebeplerden dolayı katılamayabilirsiniz. Bu durumda programınız bir sefere mahsus olmak üzere ertelemek için danışmanlarımıza en geç program başlangıç tarihinden 2 hafta evvelinden haber vermelisiniz. Daha geç bildirimlerde ödemiş olduğunuz depozito ücreti yanar. İkinci kez kurs    ertelemesinde erteleme ücreti olarak ödeme yapmanız gerekir.

Vize Başvurusu


Bu arada hatırlatmamız gereken bir başka husus ise vize başvurularının kimler tarafından yapılıp yapılmadığıdır.
İngiltere ve Kanada için başvurular Teorem tarafından yapılır.
İngiltere için vize başvuru sonucu yoğunluğa göre 2-4 hafta içersinde verilmektedir. Vize başvurunuz olumlu ise vizeniz verilmektedir. Eğer detaylı bilgi almak isterlerse sizi randevu verebilirler.

Kanada için vize başvuru sonucu yoğunluğa göre 2-4 iş hafta içersinde verilmektedir.Eğer 6 aydan kısa süreli öğrenci vizesi için başvuru yapılmışsa ve başvurunuz olumlu ise vizeniz verilmektedir. Çok ender de olsa Kanada konsolosluğu bazı durumlarda detaylı bilgi için randevu ile görüşmeye çağırabilir.

Eğer 6 ay ve daha fazla süreli öğrenci vizesi için başvuru yapılmışsa başvurunuz olumlu ise sizden check-up sonucu isteyeceklerdir. Amerikan hastanesinden veya anlaşmalı    doktorlarda yaptıracağınız check-up sonuçlarının konsolosluğa ulaşması döneme göre 2- 4 haftayı alacaktır. Konsolosluk test sonucunun olumlu olduğunu gördüğü zaman vizenizi verecektir.

Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer Avrupa ülkeleri için vize başvurunuzu kendinizin yapması gerekmektedir.

Amerika için İstanbul ‘ dan başvuru yapacaksanız randevu alınan tarihte gidip şahsen mülakata girilmekte ve eğer sonuç olumlu olacak ise size 3 gün içersindeki konsolosluk pasaportunuzu size gönderiyor..

Avustralya için başvurunuz Ankara’dan Teorem aracılığı ile yapılmaktadır.Başvurunuz olumlu ise, size Amerikan hastanesinde yaptıracağınız check-up sonucu ve okul ücretini ödemek suretiyle elde edeceğiniz “ Certificate of Enrollment – COE “ belgesini getirmenizi isteyeceklerdir.

Yeni Zelanda ve diğer Avrupa ülkelerinde de başvurular yukarıda verilen örneklerin benzeridir.Detay için danışmanınıza sorabilirsiniz.

Eğer vize başvunuzun sonucu olumsuz ise konsolosluklar bu durumu açıklayan bir belge vermektedirler.Bu belgeyi muhakkak suretle en kısa zamanda danışmanınıza ulaştırmanızdır. Aksi takdirde okulunuza vize reddi aldığınız ispat edilemeyeceğinden kurs ücretinizi    ödemeniz gerekebilir.

Vize Müracaatına Gidenlere Tavsiyelerimiz :

Vize başvurusuna giderken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan birisi giyimdir. Konsolosluklar o ülkenin resmi kurumları olup, konsolosluk görevlileri de o ülkenin  temsilcileridir, bu nedenle dış görünüşünüze vereceğiniz önem aynı zamanda onlar için kendilerine verilen saygıyı da göstermektedir. Herhangi bir ülke konsolosluğuna vize  başvurusu için gittiğinizde bir iş görüşmesine ya da önemli bir toplantıya giderken     göstermiş olduğunuz önemi göstermeli, mümkün olduğunda şık, temiz ve düzenli  giyinmelisiniz. Bazı durumlarda görevli, evraklarınızı incelemeden dış görünüşünüze bakıp bir kaç soru sorarak bir değerlendirme yapabilir.

Konsolosluk görevlisi başvurunuzu değerlendirirken, Türkiye’ deki sosyal ve ekonomik durumunuz, ülkelerine gidiş nedenleriniz, kalmayı planladığınız süre, döndüğünüzde ne   yapmak istediğiniz, daha önceki seyahatleriniz, finans kaynaklarınız vb gibi bir çok konudaki durumunuzu öğrenmek üzere size bir çok soru soracaktır. Bu sorulara kısa net ve birbiriyle çelişmeyen cevaplar vermelisiniz. Görevli sizin özel durumunuza göre gerekli gördüğü     soruları da sorar ve cevaplarınızı içinde bulunduğunuz şartlara göre değerlendirir. Bunun    yanı sıra görevli değerlendirme yaparken Türkiye‘nin içinde bulunduğu durumu da göz    önüne alır.

Cevaplarınızı veya itirazlarınızı keskin çıkışlarla değil, mümkün olduğunca nazik bir dilde ve uygun bir üslupta yapmalısınız.
Vize alabilmek için finansal açıdan yeterli olmanızın yanı sıra Türkiye’de bulunan sosyal, ekonomik ve ailevi bağlarınızı da göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede vize görevlisi sizin ülkelerinde kısa süre kaldıktan sonra Türkiye’ye geri döneceğinize ikna olacaktır.


© 2018 | SEMPA YURTDIŞI EĞİTİM tursab  ued Sitede yer alan resim ve videoların her hakkı saklıdır. Kullanılması yasaktır.